Vi anvender cookies for at give dig den bedst mulige oplevelse på vores website | Læs mere

Danmark | 10.06.2021

Taler om effekt i paneldebat om sunde bygninger

For nyligt gæstede effektchef Johanne Mose Entwistle BLOXHUBs online debat om ”Leading the Way to Maximum Standards for Healthy Buildings.” Her talte hun om, hvordan vi bruger antropologiske studier og en holistisk tilgang til at skabe sunde bygninger, som ikke blot skal møde branchens minimumsstandarder, men som kigger på en bred vifte af faktorer, som påvirker brugernes oplevelse af sundhed. Vi tror på, at vi på denne måde kan løfte kvaliteten af vores bygninger og ikke mindst vores livskvalitet med arkitekturen som katalysator.

For nyligt gæstede effektchef Johanne Mose Entwistle BLOXHUBs online debat om ”Leading the Way to Maximum Standards for Healthy Buildings.” Her talte hun om, hvordan vi bruger antropologiske studier og en holistisk tilgang til at skabe sunde bygninger, som ikke blot skal møde branchens minimumsstandarder, men som bruger på en bred vifte af faktorer som påvirker brugernes oplevelse af sundhed. Vi tror på, at vi på denne måde kan løfte kvaliteten af vores bygninger og ikke mindst vores livskvalitet med arkitekturen som katalysator.